Vandreferie og nytår på La Palma (del 1)

[vc_row][vc_column][ultimate_heading main_heading=”VANDREFERIE OG NYTÅR PÅ LA PALMA (DEL 1)” heading_tag=”h3″][/ultimate_heading][vc_separator color=”white”][vc_column_text]Som lovet for læææænge siden kommer her endelig et blogpost om vores rejse til De Kanariske Øer, som vi var på henover nytåret. Ja det har været lidt længe under vejs, da vi fik lille Sako umiddelbart efter vi kom hjem.
Hvordan vi fik fat i ham kan du læse om her: Sådan fandt vi Sako[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”44067″ img_size=”large” alignment=”center”][ultimate_heading main_heading=”Vores planer var meget enkle: at vandre en masse i den smukke natur, drikke sangria og spise tapas og paella! Noget som vi alt sammen lykkedes med. Vi havde også et par andre planer, som vi bestemt ikke lykkedes med.” heading_tag=”h5″][/ultimate_heading][vc_separator color=”white”][vc_column_text]Efter en helt fantastisk jul hjemme hos M’s familie satte vi kursen mod De Kanariske Øer. I øvrigt var det min første jul væk fra min egen familie. Det er altså en speciel og ”særlig voksen-ting” at gøre! Du kan læse eller lidt om mine følelser omkring det i dagene op til lige her: Jeg skal ikke holde jul hjemme[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]27 og 28 dec.: Fra Holstebro til København, til Tenerife og så til La Palma.
En lang rejsedag, hvor vi om formiddagen satte kursen fra Holstebro til København. Vi var lidt i tvivl om, hvor mange andre biler der ville være på vejene midt i juledagene, så vi tog hjemmefra i rigtig god tid, hvis nu der skulle opstå en kø et sted. Men vi kom frem uden problemer, fik parkeret bilen og tjekket bagagen ind. Dermed blev der tid til en kæmpe burger på den anden side af security inden vi gik ombord på flyet.
Turen til Tenerife tog 5 timer og var SÅ kedelige.. Vi ankom til Tenerife sent om aftenen og fik fat i den bil vi have lejet. Derfra kørte vi en lille halv time hen til det værelse vi havde booket for natten. Men inden vi kunne kravle under dynen blev vi nød til at skaffe os noget mad, så jagten gik ind på sandwich klokken 23 om aftenen, og det lykkedes os heldigvis at blive mætte.
Dagen efter var det tidligt ud af fjerene og afsted ned til færgen, som tog os med til La Palma, og så kunne ferien rigtig gå i gang! Vi fik en lille baguette på havnen inden afgang og en kold øl på dækket i høj solskinsvejr og en masse frisk atlanterhavs-luft![/vc_column_text][vc_single_image image=”44076″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_single_image image=”44069″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_single_image image=”44070″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_single_image image=”44084″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_single_image image=”44072″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_single_image image=”44071″ img_size=”large” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]På La Palma havde vi booket en lejlighed i byen El Paso. El Paso ligger sådan cirka i midten af øen og et godt sted at bo, hvis man gerne vil væk fra turistområderne samt have et godt udgangspunkt til vandreruter.

Aftenen stod på lokal vin og tapas på byens bedste restaurant: Tapas y Trekking. Midt i maden kom en tysk familie også forbi restauranten for at få aftensmad. Men da det var småt med ledige borde tilbød vi, at de kunne sidde sammen med os. Det ville de meget gerne. Vi faldt i snak og de fortalte, at det var deres tredje ferie på La Palma, så vi frittede dem selvfølgelig for de bedste vandreruter de kunne anbefale.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”44074″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_single_image image=”44075″ img_size=”large” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]29 dec.: En smuk vandretur, et skuffende vandfald og paella.
Efter en god nats søvn var der morgenmad med bjergudsigt. Vi fik smurt madpakker Imens vi spiste blev planen for dagen lagt: at finde det farverige vandfald, Cascade De Colores. For at komme dertil skulle vi køre i 20 min og herefter gå nogle kilometer inde i en kløft. Vi blev dog enige om, at starte med at køre ned på det lokale turistkontor og få et kort over øen, vandreruter og evt. information om denne vandrerute til vandfaldet.

At tage på det lokale turistkontor er altid en god idé. Det gør M og jeg altid. Så kan man få råd og vejledning, kort og foldere på evt. ting man gerne vil se og opleve. Det er oftest ganske gratis det hele og meget brugbart.

Efterfølgende satte vi kursen mod kløften. På vej dertil kom vi forbi et lille bitte træhus som havde et informationsskilt ude foran. Vi blev enige om lige at stoppe der og høre nærmere om selve kløften og vandreturen. Damen i hytten kunne ikke et kvæk engelsk, så mit spansksprog, der ellers har lagt i hvile siden 2012, blev vækket og jeg kom overraskende godt afsted med det! Hun forklarede os, at der var nogle forskellige ruter som var lukket pga. stenskred, hvorfor der også kun var én vej frem og tilbage til vandfaldet. Nyttig og brugbar information![/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”44082″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_single_image image=”44083″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_single_image image=”44077″ img_size=”large” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Vi fik sat bilen på en p-plads tæt på kløften og begyndte vandreturen. Ruten var markeret godt op med skilte. Man skulle oprindeligt gå af en sti oppe langs kløften, men eftersom der ikke rigtig var noget vand i kløften, så kunne man bare følge den ind.

Vandreturen ind til vandfaldet var helt fantastisk smuk. At gå nede i en kløft blandt kæmpe store sten og bjergsider er altså noget ganske særligt, og man føler sig meget lille. Det var virkelig en flot tur![/vc_column_text][vc_single_image image=”44090″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_single_image image=”44079″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_single_image image=”44078″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_single_image image=”44080″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_single_image image=”44081″ img_size=”large” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Til gengæld var vandfaldet lidt af en joke. Det var i hvert fald ikke lige som på det billede vi havde set på kortet. Hverken højden, mængden af vand eller farverne stemmede overens med billedet. Men jaja, det var der da, og i sin enkelthed da også fint nok, meeeen slet ikke hvad vi havde regnet med at finde. Heldigvis vejede den smukke vandretur indtil vandfaldet det hele meget op! Og det var faktisk et ganske udmærket lunch-spot for vores medbragte sandwich.

Så selvom vandfaldet altså ikke er så smukt og fint som på billedet, så vil jeg nu alligevel gerne anbefale vandreruten, da den er virkelig smuk! Vandreturen er ikke krævende og vil kunne gennemføres af stort set alle iført et par sportssko. Det tager et par timer at gå derind, så en lille taske med vand og snacks er en nødvendighed!
Der findes også en masse andre vandreruter i denne nationalpark som hedder ”Taburiemte Crater National Park” som også skulle være helt fantastiske smukke. Som nævnt tidligere vil du uden tvivl kunne finde kort samt råd og vejledning i en turistinformation på øen.[/vc_column_text][vc_single_image image=”44092″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_single_image image=”44088″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_single_image image=”44085″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_single_image image=”44093″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_single_image image=”44103″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_single_image image=”44087″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_single_image image=”44089″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_single_image image=”44094″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_single_image image=”44091″ img_size=”large” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Da vi kom tilbage til bilen satte vi kursen mod den nærmeste strand. Strandsandet på La Palma er sort grundet vulkanerne og havet er turkis! Så sindssygt flot, og meget behageligt at stikke fødderne i vandet med en kold øl i hånden efter en god vandredag. Vi blev på stranden og spiste aftensmad på en lokal lille restaurant, hvor vi betatilte et stort fad paella og en kande sangria.[/vc_column_text][vc_single_image image=”44102″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_single_image image=”44100″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_single_image image=”44098″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_single_image image=”44099″ img_size=”large” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Det sidste af aftenen brugte vi hjemme i vores lejlighed, hvor vi tændte op i jacuzzien og drak GT’s!

Imorgen udkommer del 2 fra La Palma. Jeg ved godt jeg er meget forsinket med disse blogindlæg, men hvor er det altså bare hyggeligt at sidde en søndag eftermiddag med ruskende kedeligt vintervejr udenfor og se tilbage på så skønne nogle solskinsminder!

Stort smil fra C.[/vc_column_text][vc_single_image image=”44097″ img_size=”large” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row]

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *