SIMPEL SHELTERTUR + PAKKELISTE
Når man kigger mine ture igennem under: Mikro-eventyr og Vandreferie er det tydeligt at se, at jeg råder over en masse grej, som jeg gladeligt bruger på mine ture. men betyder det så også, at man ikke kan tage på tur uden alt det her grej? At en sheltertur ikke kan være en succes, hvis den er simpel, med dyne, pude og take-away? Bestemt ikke. Fordi det kan den!

Dyne, pude og take-away
For mig er det virkelig vigtigt at pointere, at friluftslivet er for alle. Også for dem som ikke har alt i grej. også for dem som slet ikke ved, om det overhovedet er for dem, og derfor gerne lige vil ud og prøve det af først, før de køber en masse grej.
For mig er det også vigtigt at pointere, at en sheltertur ikke nødvendigvis behøver at kræve en masse, som fx madkundskaber over bål. Det kan for mange være skræmmende dét med bål, fordi det kan være svært at få gang i, og erfaring man har med bålmad rækker sig til et brændt snobrød.
Så hvis det er bålet og bålmaden man er nervøs for, så lad være. Kør forbi din lokale sandwich mad eller pizza mand og tag maden med derfra. Så er du over det problem og har allerede sikret dig at du/I får dejlig mad på turen – bål eller ej.
Det har M og jeg også gjort! Vi tog sandwich og rosé med på en af vores teltture tidligere på foråret. Det var drøn hyggeligt, og det giver en anden form for afslapning ikke at skal lave mad!

Så skal man have en dyr sovepose, eller kan en dyne gøre det?
Hvis du spørger mig, så kræver en nat i shelter under ingen omstændigheder en voldsomt masse grej.
Om sommeren, når den gennemsnitlige minimums temperatur ikke kommer under 10 grader, så kan man sagtens sove udenfor med en god dyne.
Mange har en oppustelig madras eller en rullemadras til når man får gæster, og ellers kan de fås meget billigt i både Bilka, Harald Nyborg, Jem & Fix osv.
Og når nu du ikke skal løbe dit grej fler kilometer, men max et par hundrede meter mellem p-plads og shelter, så er det ingen problem at pakke “tungt” og fylde bilen med alverdens. Du kan jo bare gå flere gange
Alternativ pakkeliste til simpel sheltertur, sommer:
1 tæppe (til at ligge i bunden af shelteren, hvis luftmadrassen er skrøbelig)
1 luftmadras (evt pumpe)
Lagen, dyne og pude
Varm trøje + lange bukser, hvis du har shorts på hjemmefra
Tykke strømper, hvis fødderne bliver kolde om natten
Badetøj, hvis der er fx er hav, fjord eller sø
Regnjakke, hvis vejrudsigten driller lidt
Toilettaske: tandbørste, tandpasta, solcreme, læbepomade, deo
Toiletpapir
Baby-wipes (man ved aldrig hvornår man skal bruge en baby-wipe!)
Drikkevarer, evt. i kølertaske så det kan holdes koldt. (sodavand, øl, vin, juice osv)
Powerbank til mobilen, men hvis den kan lade i bilen så har du også denne mulighed, hvis du går tør for strøm
Et par ekstra poser til affald, hvis nu der ikke er adgang til en skraldespand.
Snacks! Altid snacks!
Evt klipklapper hvis du skal både
Evt lommelygte, hvis ikke du har en mobil med lygte i, eller mulighed for at lade din mobil.
Evt service, med mindre maden bare kan spises med hænderne, som pizza og sandwich jo ofte kan!
Men ellers: bestik, tallerkner, krus/kopper (har du ikke noget service i hård plast, så kan det royale altså også godt klare en tur i en shelter! Det har jeg selv testet – mere end en gang)

Lyt til min podcast
Jeg har sammen med Sport24 lavet en podcast, hvor jeg deler rigtig mange gode tips og erfaringer ud. Jeg snakker bl.a. om, hvordan du finder vej gennem junglen af grej, og meget meget mere.
Lyt med lige her: Caroline i #MINMIKROFON om Friluftslivet
Er du alligevel nysgerrig efter grej, og gerne vil vide meget mere om bl.a. liggeunderlag og soveposer, så kan jeg kun anbefale at læse disse to blogindlæg:
Din komplette guide til det rigtige liggeunderlag
Din komplette guide til den rigtige sovepose
Ha’ en dejlig dag,
– Stort smil fra C.